- Diyet

Nasıl Zayıflarım

NASIL ZAYIFLARIM

Son Yazılar

Home Top Ad

Reklam

21.12.16

Nane özellikle yemeklere tat vermesi amacıyla sıklıkla ilave edilen fakat lezzetinden öte insan sağlığına yararları ile de bilinen bir bitkidir. Bilindiği üzere nane ferah bir lezzete sahiptir. Bu yönüyle bronşlarda meydana gelen rahatsızlıklara çokça iyi gelmektedir. Nane bronşit hastalığını direkt olarak tedavi edemese de bronşit hastalığı sebebiyle meydana gelen birtakım rahatsızlıkları önlemede ve hastaları rahatlatmada oldukça etkili bir yiyecektir. Naneyi bronşit rahatsızlığı yaşadığınız dönemde ve bronşitin olumsuz etkilerini azaltmak için çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Bu yöntemlerden bir tanesi nanesi sade olarak tüketmektedir. Oldukça ferahlatıcı bir lezzeti olan nane sade olarak da tüketilebilir. Bunun yanı sıra yemeklere ve salatalara ilave edilerek vücuda alınabilmektedir. Ayrıca naneyi kaynatıp nane çayı olarak tüketmeniz de mümkündür. Dolayısıyla bronşit rahatsızlığınız bulunuyorsa düzenli olarak nane tüketerek vücudunuzu ve bronşlarınızı büyük ölçüde rahatlatabilirsiniz.
2. Sarımsak
garlic-545223_6401
Sarımsak insan sağlığında bir nevi her derde deva şifalı bir besindir. Keskin kokusuna rağmen oldukça lezzetli olan sarımsak bu faydaları sebebiyle uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmekte ve insanlar tarafından da sıklıkla tüketilmektedir. Sarımsak bakteriler üzerinde ve viral enfeksiyonlarda oldukça etkili bir besindir. Sarımsak içeriğinde bulundurduğu quercetin adlı madde sayesinde akciğerlerde meydana gelen iltihapları önlemede bununla birlikte de bronşite oldukça iyi gelmektedir. Dolayısıyla eğer ki bronşit rahatsızlığınız bulunuyorsa normal tedavinizin yanında düzenli olarak sarımsak tüketerek iyileşme sürecini hızlandırmanız mümkün olabilmektedir.
3. Mantar
mantar
Oldukça lezzetli bir besin olan mantar pek çok farklı yemeğe çok yakışmasıyla iyi bilinmektedir. Ancak maalesef ki mantarın insan sağlığı ve insan vücudu için faydaları insanlar tarafından tam olarak bilinememektedir. Oysa mantar da oldukça sağlıklı bir besin olarak geçmektedir. Mantar arasında özellikle shiitake, reishi ve maitake mantarları akciğerlerin iyileşebilmesinde oldukça büyük ve güçlü bir rol oynamaktadır. Vücudun bağışıklık sistemine de katkıda bulunan bu mantarlar hastalıkların tedavisinde büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple eğer ki siz de bronşit rahatsızlığı yaşıyorsanız belirli miktarda bu mantarlardan tüketerek sağlığınız ve de bronşit rahatsızlığınızın bir an önce iyileşebilmesi için oldukça faydalı bir iş yapmış olacaksınız. Bilindiği üzere mantarlar pek çok farklı şekilde tüketilebilmektedir. Mantarları isterseniz tek başına çeşitli pişirme yöntemleri ile pişirerek tüketebilir, isterseniz de bazı uyumlu yemeklerin içerisine ilave ederek yiyebilirsiniz.
4. Zencefil
Fresh, dried and powdered ginger
Tadı hafif acımtırak ve keskin olan zencefil insan sağlığı için oldukça yararlıdır. Ancak zencefilin insan vücudundaki birincil faydası solunum yolları üzerindeki etkisidir. Bilindiği üzere zencefil de boğazda ferahlatıcı bir etki bırakmaktadır. Bu etki aslında tesadüf değildir. Çünkü zencefil bronşlara çok iyi gelmektedir. Özellikle zencefil kuru öksürüğü ortadan kaldırmak için ve balgam söktürücü olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yüzden eğer bronşit rahatsızlığınız bulunuyorsa zencefil tüketmelisiniz. Bronşit rahatsızlığınız sırasında zencefil tükettiğinizde ne kadar rahatladığınızı ve zencefilin ne kadar hızlı etki ettiğini göreceksiniz.
5. Okaliptüs Yağı
Okaliptüs-Yağının-Faydaları2
Okaliptüs yağı adı çok bilinmese de aslında çok faydalı bir yağdır. Özellikle öksürüğünüzü hafifletmeye ve ciğerlerinizi açmaya oldukça yararlı olacaktır. Bronşit rahatsızlığınız bulunduğunda direkt olarak bronşit hastalığını iyileştirmek için değil de bronşit hastalığının olumsuz etkilerini azaltmak için okaliptüs yağını düzenli olarak tüketebilirsiniz. Okaliptüs yağı direkt olarak ağız yoluyla vücuda alınmamalıdır. Ancak okaliptüs yağının buharını soluyarak ciğerlerinizin ne kadar rahatladığını fark edeceksiniz. Çok bilinmeyen ve oldukça faydalı olan bu okaliptüs yağının buharını bronşit hastalığınız süresince belirli aralıklarla soluyabilirsiniz. Yine de aşırıya kaçmaktan muhakkak kaçınmalısınız. Aynı şekilde beklenmeyen bir etki görüldüğünde de doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Bottom Ad

Sayfalar