Erken menopozun 5 nedeni - Diyet

Nasıl Zayıflarım

NASIL ZAYIFLARIM

Son Yazılar

Home Top Ad

Reklam

15.6.16

Erken menopozun 5 nedeni

Acıbadem Fulya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hüsnü Görgen, yumurtalık yetersizliği sürecinin hızlanmasında çeşit hastalıkların yanı sıra sigara ve stresin de önemli bir rol oynadığına dikkat çekiyor.

İşte erken menopozun 5 nedeni

Acıbadem Fulya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hüsnü Görgen, erken menopozun nedenleri hakkında şu bilgileri veriyor:
1. Aile öyküsü: Menopoza girme yaşını belirleyen en temel etkenlerden biri, kadının annesinin menopoza girme yaşıdır. Ayrıca yakın aile bireylerinden birinde erken menopoza girme öyküsü de erken menopoz olasılığını belirgin şekilde artırıyor.
2. Otoimmun hastalıklar: Yumurtalıkların erken tükenmesi ve menopoz gelişmesinin en sık görülen nedeni "otoimmun hastalıklar" adı altında toplanan bir dizi hastalıktır. Otoimmun hastalık bireyin bağışıklık sisteminin henüz bilinmeyen nedenlerle kendi organlarını yabancı doku gibi algılaması ve bu organlara saldırarak onları tahrip etme çabası olarak tarif edilebilir. Eğer yabancı olarak algılanan doku yumurtalıklar ise bu otoimmun hastalık türü erken menopoz ortaya çıkmasına neden oluyor. Primer over yetersizliği olan hastaların yüzde10-20'sinde Adison, myastenia gravis veya hipotiroidi gibi otoimmün bir hastalık görülüyor.
3. Ameliyatla yumurtalıkların alınması: Herhangi bir gereklilik sonucu genç kadının her iki yumurtalığı birden çıkarıldığında erken menopoz görülüyor. Bunun yanında diğer jinekolojik operasyonlarda da ender olarak yumurtalıklar zarar gördüğünde erken menopoz ortaya çıkabiliyor.
4. Kanser tedavileri: Kanser tedavisi için radyoterapi (ışın tedavisi) veya kemoterapi (ilaç tedavisi) alan kadınlarda yumurtalıklar hasar görebiliyor ve bunun sonucunda menopoz gelişebiliyor.
5. Kromozom bozuklukları: Frajil X Sendromu veya Turner Sendromu gibi ender görülen kromozom bozukluklarında yumurtalıklarda yumurta hücre sayısı erken yaşta tükeniyor.
Hormon desteği ve yaşam alışkanlıklarının düzenlemesiyle sorunlar ortadan kalkıyor
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Hüsnü Görgen, menopoz sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor:
• Hastanın bilgilendirilmesi çok önemli. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda bu durum çok daha önem taşıyor. Yumurtalık yetersizliğine bağlı olarak yumurtlama olmayacağı için hamile kalmaları zor oluyor. Ancak yine de hastalar yüzde 5-10 oranında kendiliğinden hamile kalabiliyor.
• Özel bir durum söz konusu değilse, menopoz yaşı olan 50 yaşına kadar HRT (Hormon Replasman Tedavisi) uygulanıyor. Erken yumurtalık yetersizliği menopozdan farklı bir durum. Bu hastaların mutlaka hormon kullanmaları gerekiyor.
• Osteoporoz ve koroner kalp hastalığı için koruyucu yaşam tarzı değişiklikleri öneriliyor. Daha fazla kilo almamak veya kilo fazlalığı varsa azaltmak için yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketiminin azaltıldığı, meyve ile sebze alımının arttığı, işlenmemiş tahıl ağırlıklı dengeli bir beslenme programından oluşan diyet değişikliği yapılıyor.
• Alkolün azaltılması, sigaranın bırakılması, haftada 150 dakika egzersiz yapılması, yeterli kalsiyum ve D vitamini alınması tavsiye ediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Bottom Ad

Sayfalar